Zawieszenie samochodu to układ składający się z wielu powiązanych ze sobą elementów, których poprawne ustawienie, nazywane geometrią kół, wpływa na komfort, ekonomię i bezpieczeństwo jazdy. Nieprawidłowości w ustawieniu kół w połączeniu z niekorzystnymi warunkami na drodze, stwarzają ogromne niebezpieczeństwo podczas jazdy. Chwila nieuwagi i nasze auto może znaleźć się poza jezdnią
Koła samochodu to jedyne elementy łączące go z nawierzchnią, dlatego ważne jest, by zapewnić im optymalne warunki pracy. Wymagane jest ich odpowiednie ustawienie zarówno względem nawierzchni, jak i samego zawieszenia. Mocowane kół do wspólnej osi zapewnia ich równoległość, jednak siły działające w układzie mocowania, zmieniają ich zbieżność. Koła nienapędzane mają tendencję do zmniejszenia zbieżności, napędzane do zwiększenia. Zbieżność występująca w czasie postoju pojazdu ma zapewnić równoległość kół podczas typowej jazdy samochodem.
- Symptomy nieprawidłowej geometrii kół
- Konsekwencje jazdy z niewłaściwie ustawioną geometrią kół
- Kiedy sprawdzić zbieżność i geometrię?
Symptomy nieprawidłowej geometrii kół
Mocne zaburzenia geometrii kół będą powodować tzw. ściąganie, czyli samoczynne znoszenie auta w jedną stronę podczas jazdy na wprost. Mogą też się pojawić opóźnienia w reakcji pojazdu na ruchy kierownicą oraz piski opon, nawet przy łagodnych zakrętach.
Najczęściej rozregulowaniu ulegają przednie koła, w końcu to nimi w pierwszej kolejności wyczuwamy wszelkie nierówności nawierzchni. W polskich warunkach konieczne jest sprawdzenie geometrii kół przed rozpoczęciem każdego sezonu letniego, a najlepiej zrobić to teraz, czyli wiosną. Podobnie ma się sprawa, w przypadku kupna używanego samochód – jedną z pierwszych czynności obok wymiany oleju, powinno być udanie się do serwisu, celem sprawdzenia zbieżności kół. To niewielki wydatek, a właściwa geometria kół, poprawi bezpieczeństwo jazdy i uchroni przed przyspieszonym zużyciem ogumienia. Pamiętajmy, aby czynność tę zlecić wyspecjalizowanemu warsztatowi, wyposażonemu w odpowiedni sprzęt. W Bosch Car Service posiadamy najnowszej generacji urządzenie do diagnostyki geometrii 3D, umożliwiające profesjonalne wykonanie pomiaru zbieżności, pochylenia kół, nierównoległości osi, przesunięcia kół, wyprzedzenia i pochylenia sworznia zwrotnic.
Konsekwencje jazdy z niewłaściwie ustawioną geometrią kół
Jeżeli ustawienie kół jest nieprawidłowe, dochodzi do szybkiego, nierównomiernego zużywania się ogumienia. Pochylenie i kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, decyduje o stabilności i sterowalności pojazdu w trakcie jazdy. Poprawna zbieżność kół pomaga w uniknięciu poślizgu bocznego, poprawia stabilność kierowania oraz zapobiega nadmiernemu zużyciu ogumienia. Nieprawidłowe ustawienie kół to także powód do zwiększonego zużycia paliwa oraz groźba uszkodzenia innych elementów samochodu. Dlatego co najmniej raz do roku, powinniśmy dokonać pełnej kontroli zawieszenia kół.
Pamiętajmy, że ustawienie kół, może zmienić się w trakcie normalnej eksploatacji, nie tylko podczas wjechania w dziurę czy uderzeniu w krawężnik chodnika. To konsekwencja normalnego zużywania się elementów zawieszenia jak łożysk kół, przegubów drążków układu kierowniczego czy nawet tulei. Dlatego w trakcie okresowego badania diagnostycznego, w naszej Stacji Kontroli Pojazdów zawsze sprawdzamy zbieżność kół.
Kiedy sprawdzić zbieżność i geometrię?
Kupno nowych opon to inwestycja na kilka lat, dlatego zaleca się, by kontroli geometrii kół poddawać się regularnie, najlepiej wraz z sezonową zmianą wymianą opon oraz po wjechaniu w większą dziurę w jezdni.
W Bosch Car Service usługa kontroli i regulacji geometrii odbywa się na najnowszych urządzeniach z wykorzystaniem laserowej technologii 3D. Pozwala to na wyjątkową precyzję ustawienia kątów. Jako nieliczni oferujemy kompleksową obsługę Twojego auta w jednym miejscu. Zapraszamy wszystkich kierowców do skorzystania z naszej Stacji Kontroli Pojazdów.