Peugeot 306 to samochód, który można napotkać w kilku odmianach – zaczynając od trzydrzwiowego hatchbacka, kończąc na kombi oraz kabriolecie. W okresie produkowania samochód był dostępny z silnikami benzynowymi oraz diesla. Niestety, nie obyło się bez kilku niedoskonałości konstrukcyjnych, a jedną z nich jest tylna belka Peugeot 306.

Czym właściwie jest tylna belka Peugeot 306 i jaką pełni rolę? Otóż jest to niezwykle istotny element zawieszenia, który pełni dwie funkcje. Pierwsza to utrzymywanie większości masy pojazdu. Druga – stabilizacji geometrii kół samochodu, przekładająca się na sterowność.

Jak rozpoznać, że tylna belka Peugeot 306 nie działa prawidłowo?

Jeśli belka tylna Peugeot 306 jest wyeksploatowana i nie pełni wystarczająco dobrze swojej roli, łatwo to poznać i nie musisz w tym celu jechać do serwisu. Wadliwe działanie odczuwane jest podczas normalnej, codziennej jazdy. Koła, które nie mają odpowiedniej geometrii, sprawiają, że kierowanie pojazdem staje się mało komfortowe, a sterowność jest znacznie gorsza.

Na szczęście można przywrócić auto do pełnej sprawności – w tym celu niezbędna jest naprawa tylnej belki Peugeot 306. I warto zrobić to jak najszybciej po zauważeniu usterki. Jeśli nie podejmie się działań, nie tylko będzie się ona pogłębiać, coraz bardziej utrudniając jazdę, ale również może dość do uszkodzenia powiązanych z nią elementów i części. A to niesie ze sobą znacznie większe koszty.

Dlaczego tylna belka Peugeot 306 staje się coraz bardziej zużyta?

Pomimo solidnej jakości wykonania, tylna belka Peugeot 306 ulega zużyciu na skutek zwykłej eksploatacji. Dodatkowo proces jej osłabiania może przyśpieszać jazda po nierównych drogach (o co w Polsce nietrudno), a także prowadzenie samochodu z dużym obciążeniem. Niestety, nie da się tego uniknąć i nie pomogą regularne przeglądy czy wymiana uszczelniaczy. Prędzej czy później regeneracja tylnej belki Peugeot 306 będzie niezbędna.