Search
Close this search box.

Jak przygotować samochód przed wyjazdem na długi weekend majowy?

Strona główna » Aktualności » Jak przygotować samochód przed wyjazdem na długi weekend majowy?

Ten rok obfituje w długie weekendy. Sporo czasu na wypoczynek będziemy mieli także podczas zbliżającej się majówki. Gdzie warto się wybrać, co zobaczyć i jak spędzić weekend majowy – to pytania najczęściej zaprzątające głowy kierowców, pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo na drodze, a odpowiednie przygotowanie do podróży, pozwoli nam uniknąć większości nieprzyjemnych sytuacji.

 

 

Znaczenie przeglądu dla bezpieczeństwa

Liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych szczęśliwie maleje, ale aż 25% samochodów poruszających się po drogach posiada jakieś usterki. Dobry stan techniczny samochodu to nie tylko gwarancja przejścia przeglądu technicznego pojazdu, ale również dbanie o bezpieczeństwo nie zarówno własne, jak i przewożonych pasażerów, czy innych kierowców, spotkanych na drodze.

Okres weekendu majowego, wiąże się ze wzrostem natężenia ruchu drogowego, dlatego też wymaga od nas zwiększonej ostrożności.

Przed wyjazdem zaleca się wykonanie okresowego przeglądu, sprawdzającego stan poszczególnych elementów pojazdu. Największe znaczenie będą mieć oczywiście te mające wpływ na sterowność, przyczepność, bądź drogę hamowania naszego pojazdu, jednak nie można przy tym bagatelizować znaczenia pozostałych komponentów.

Znaczenia sprawnych hamulców, raczej nie ma potrzeby omawiać. Podobnie ma się sprawa w przypadku ogumienia, tu jednak warto wspomnieć o wymaganiach – co najmniej 3mm bieżnika w oponach letnich. Jeśli chodzi o zawieszenie, pamiętajmy że spora część dróg, które przyjdzie nam pokonać, będzie w nie najlepszym stanie lub może w ogóle nie posiadać nawierzchni asfaltowej. Wszystkie komponenty takie jak amortyzatory, drążki i sprężyny, powinny być w pełni sprawne, aby pod wpływem nierówności nie uległy całkowitemu uszkodzeniu. Poprawnie działające zawieszenie ma również olbrzymie znaczenie dla komfortu jazdy, co będzie szczególnie ważne przy dłuższych wyprawach. Kolejną bardzo ważną kwestią jest widoczność w pojeździe, na którą wpływ mają między innymi oświetlenie, wycieraczki, czy sprawne spryskiwacze szyby. Niezbędne jest również uzupełnienie płynów, takich jak olej silnikowy, letni  płyn do chłodnicy, czy płynu do spryskiwaczy. Warto też sprawdzić stan akumulatora, którego poprawne działanie, zagwarantuje bezproblemowy rozruch pojazdu.

 

Wyposażenie pojazdu

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy wyposażenie pojazdu. Każdy samochód, którym się poruszamy powinien być wyposażony w 2 podstawowe rzeczy: gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Niezbędnym wyposażeniem jest również apteczka samochodowa, w której powinny znaleźć się przedmioty pozwalające udzielić pierwszej pomocy.

Dodatkowo warto zabrać ze sobą linkę holowniczą, koło zapasowe, podnośnik i klucz do mocowania kół, dodatkowy zestaw żarówek i bezpieczników, latarkę oraz kamizelkę odblaskową przydatną na drodze w czasie awarii. Przydatnym może się również okazać zestaw głośnomówiący – pamiętaj, że wolne ręce i swobodne ruchy to warunek dobrego panowania nad kierownicą.

 

Pilnuj porządku w samochodzie

Nieumocowany przedmiot podczas nagłego hamowania zgodnie, z zasadą bezwładności leci do przodu z prędkością sprzed hamowania. Taki przedmiot może wybić szybę, uderzyć w deskę rozdzielczą lub zranić podróżującego człowieka. Najczęściej występującymi efektami są urazy głowy, czy stłuczenia, ale jeśli przedmiot będzie ciężki, a prędkość wysoka, może spowodować poważne obrażenia. Jeszcze bardziej tragiczne w skutkach może być niezabezpieczenie zwierzęcia i niezapięcie pasów przez pasażera podróżującego na tylnym siedzeniu. Dlatego starajmy się wszystkie bagaże zmieścić do bagażnika, pamiętając przy tym, aby nie wypełniać bagażnika powyżej linii tylnego siedzenia. W szczególnych sytuacjach możemy skorzystać z bagażnika dachowego, ale wkładajmy tam tylko rzeczy lekkie. Zwracajmy uwagę pasażerom na tylnych siedzeniach o zapinanie pasów, a gdy przewozimy zwierzęta, umieśćmy je w specjalnym transporterze lub przypinajmy szelkami.

Przed wyjazdem na majówkę, odwiedź koniecznie Bosch Car Service w Świdnicy, gdzie wykonamy przegląd Twojego samochodu i sprawdzimy poprawność działania wszystkich układów mających wpływ na bezpieczeństwie i komfort jazdy. Wszelkie badania techniczne przeprowadzamy przy użyciu najnowocześniejszego wyposażenia warsztatu Bosch, zgodnie z obowiązującymi standardami. Wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów zagwarantuje Państwu szybką i profesjonalną obsługę. Oferujemy również usuwanie wykrytych podczas badania usterek. Na koniec testu wydajemy protokoły pomiarowe z informacją o wykonanych pracach.

Wszystkim życzymy udanego wypoczynku i bezpiecznej podróży!

 

5/5 - (1 vote)