Tylna belka Citroen Berlingo

Model francuskiej marki jest niezwykle popularny na polskim rynku jako auto ciężarowe. Ze względu na swoją funkcjonalność bywa często użytkowane i w efekcie zdarza się, że tył samochodu obniża się na jedno z kół. W tej sytuacji niezbędna może się okazać częsta naprawa tylnej belki Citroen Berlingo. Użytkownicy samochodów Citroen Berlingo często bagatelizują pierwsze objawy awarii belki tylnego zawieszenia, przez co wielokrotnie dochodzi do sytuacji, w których uszkodzenia stają się na tyle duże, że uniemożliwiają dalsze poruszanie się pojazdu, wskutek nadmiernego ocierania się o nadwozie nadkola opon. Jedynym rozwiązaniem sytuacji pozostaje wtedy regeneracja tylnej belki Citroen Berlingo, bądź całkowita wymiana belki skrętnej Citroen Berlingo.

Naprawa belki tylnego zawieszenia Citroen Berlingo

Części do tego modelu dostępne są praktycznie od ręki w każdej hurtowni motoryzacyjnej. Pierwsza generacja nie obyła się jednak bez wad – najwięcej problemów powoduje oś Citroen Berlingo z tyłu samochodu. Tylna belka Citroen Berlingo stosunkowo często ulega uszkodzeniu. Przy dłuższej nieuwadze lub zbyt długim użytkowaniu uszkodzonego pojazdu, jego tył całkowicie się obniża, a opony ocierają się o nadkola, co uniemożliwia jakąkolwiek podróż. Tylna belka do Citroen Berlingo kwalifikuje się wówczas do naprawy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom kierowców, oferujemy profesjonalną naprawę uszkodzonej osi tylnego zawieszenia Citroen Berlingo. Potrzebna regeneracja tylnej belki Citroena Berlingo? Nasz doświadczony serwis od ręki wymieni tylną belkę zawieszenia na nową, nawet w ciągu dwóch godzin. Udzielamy przy tym gwarancji na kolejne 3 lata. Większość tych modeli w naszym kraju to samochody wykorzystywane jako dostawcze, dlatego są bardziej narażone na przeładowanie, a tym samym na uszkodzenia osi tylnej Citroen Berlingo. Belka tylnego zawieszenia Citroen Berlingo to element wrażliwy na wilgoć. Przeciążenie sprawia, że naprawa tylnej belki Citroen Berlingo odbywa się średnio co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. W przypadku uszkodzenia osi, konieczna może być również wymiana belki Citroen Berlingo. Regeneracja tylnych belek Citroen Berlingo to nasza specjalność.

Zobacz również: Naprawa tylnej belki w innych modelach Citroen

CZĘŚCI:

Zestaw łożysk z uszczelniaczami na stronę: 95 zł

Fabryczny czop tylnej belki: 135 zł

ROBOCIZNA I KOSZTY NAPRAWY:

Robocizna: 449 zł

W przypadku wymiany samych łożysk koszt naprawy wynosi: 639 zł

Jeśli jeden z czopów będzie uszkodzony, cena wyniesie: 774 zł

Jeżeli oba czopy będą skorodowane koszt naprawy wyniesie: 909 zł

Czas naprawy:

max 3 godziny

Gwarancja:

3 lata bez limitu kilometrów

Bez wątpliwości taka tylna belka Citroen Berlingo wytrzyma o wiele dłużej niż czas gwarancyjny, przyjmujemy że gdyby wytrzymała do pierwszej naprawy 8 lat to tak będzie i po naszej naprawie, ponieważ wszystkie części i materiały są fabryczne.

Oczywiście powyższe wyliczenie nie obejmuje każdego auta. Zmęczenie materiału belki zależy przeważnie od sposobu użytkowania, w wypadku dotkliwego zużycia może być potrzebna wymiana wahacza lub poduszek na belce. Taką usługę realizujemy w cenie, a dopłata obowiązuje tylko za dodatkowe części.

Objawy uszkodzenia tylnej belki skrętnej w Citroenie Berlingo

Początkowe objawy uszkodzenia tylnej belki w Citroenie Berlingo są niezauważalne. Jedynym możliwym sposobem na stwierdzenie uszkodzenia pierwszego z elementów belki – łożysk igiełkowych, jest użycie podnośnika i wykonanie oględzin elementów zawieszenia. Jeśli wilgoć, która dostała się do wnętrza belki spowodowała zaawansowaną korozję, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż pojawią się luzy w zawieszeniu.

Objawem, który można zaobserwować jako pierwszy bez użycia sprzętu są niepokojące dźwięki wydobywające się z tylnej osi. Wynikają one z zacierających się łożysk, które ocierają o inne elementy zawieszenia nieodwracalnie je uszkadzając. Początkowo elementy mogą popiskiwać aż z czasem będą wydawały się głośne stuki. Wówczas tylna belka do Citroen Berlingo wymaga naprawy.

Jeśli łożyska nie zostały wymienione po pierwszych objawach, wówczas kolejnym etapem jest zaburzenie geometrii kół, które pochylają się górną częścią do wnętrza pojazdu. Jest to jeden z momentów w którym należy niezwłocznie udać się do serwisu oferującego regenerację tylnej belki Citroen Berlingo, ponieważ opony ocierające się o wnętrze nadkola mogą ulec uszkodzeniu w wyniku przetarć a w konsekwencji może to spowodować wypadek. Belka skrętna Citroen Berlingo może być bardzo problematyczna.

Podobny objaw można zaobserwować jeśli pojazd uległ wypadkowi z bocznej strony. Wówczas zaburzenie geometrii występuje w odwrotnej postaci, dolna część koła skierowana jest do wnętrza nadkola przez co tylna oś z kołami układają się w kształt litery V.

W przypadku zlekceważenia wszystkich wcześniejszych objawów ostatnim najgorszym symptomem jest całkowite uszkodzenie belki, które może objawić się nawet wypadkiem samochodowym. Gniazda w których osadzone są łożyska deformują się w owalny kształt co nieodwracalnie uniemożliwia ich naprawę lub ewentualną regenerację tylnej belki Citroen Berlingo a w konsekwencji konieczność wymiany belki.

Dodatkowo jeśli któryś z drążków w tylnej belce Citroena Berlingo pęknie w wyniku zmęczenia materiału, tył pojazdu może osiąść obustronnie lub w kierunku jednego z kół. Przy tym etapie belka tylnego zawieszenia Citroen Berlingo jest już znacznie uszkodzona. Wynika to z roli jaką pełnią drążki skrętne (są one elementem sprężynującym, podobnie jak tradycyjne sprężyny w klasycznym zawieszeniu ).

Zalecamy regularną kontrolę stanu belki, w przypadku łożysk należy prewencyjnie dokonywać ich wymiany co 60 tysięcy kilometrów, aby uniknąć kolejnych etapów uszkadzania się tylnej belki. Im wcześniej wykryta usterka, tym większa szansa, iż nie będzie konieczna wymiana belki Citroen Berlingo. Regeneracja tylnych belek Citroen Berlingo to proces który wymaga wiedzy.

Citroen Berlingo: Prezentacja modelu samochodu

Citroen Berlingo jest samochodem osobowo-dostawczym należącym do segmentu kombivanów. Zadebiutował w 1996 roku jako model uniwersalny – dostępny jako pięcioosobowe auto rodzinne, a także jako dwumiejscowy furgon, który doskonale sprawdzi się np. w firmie. Pojazdy z tej serii produkuje francuskie przedsiębiorstwo Citroen we współpracy z Peugeotem.

Krótka historia Citroena Berlingo

Model Berlingo służy użytkownikom do dziś. Pierwsza generacja tego Citroena pojawiła się w 1996 roku i była jednym z pierwszych tego typu aut na rynku motoryzacyjnym. W samochodzie widać bardzo duże podobieństwo z innymi modelami koncernu PSA – zarówno elementy mechaniczne, jak i detale we wnętrzu. Citroen Berlingo II miał natomiast premierę w 2008 roku, a na przestrzeni lat był wielokrotnie modyfikowany. Nadal znajduje się w produkcji i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników.

Różne wersje modelu

Pierwsza generacja

Od 1996 roku produkowano samochody Citroen Berlingo I. Nadwozie pojazdów pierwszej generacji jest przestronne i zapewnia dość wygodną podróż pięciu pasażerom. Ze względu na uniwersalność modelu, tylna kanapa została zaprojektowana z myślą o mniejszym komforcie niż w klasycznych samochodach osobowych, dlatego pasażerowie mogą być nieco rozczarowani.

W 2002 roku auto zostało zmodyfikowane. Facelifting nadał Citroenowi Berlingo nowe kształty widoczne przy reflektorach, zderzakach i desce rozdzielczej. Ważne zmiany wprowadzono też w 2006 roku – m.in. poszerzono dostępną gamę silników o diesle. Samochód od 2003 roku był również produkowany w wersji terenowej. Specjalna edycja pod nazwą Citroen X-TR wyróżniała się prześwitem powiększonym o 15 mm, samoblokującym mechanizmem różnicowym oraz dodatkową płytą pod podwoziem.

Druga generacja

Samochody drugiej generacji od 2008 roku są produkowane w dwóch wersjach: osobowej i dostawczej. Drugi typ charakteryzuje się specjalnie wydłużonym nadwoziem, dzięki czemu pojazd ma większą przestrzeń bagażową. Francuski koncern może się też pochwalić modelem samochodu elektrycznego – w 2012 roku zaprezentował wersję Berlingo Electric, a rok później do produkcji trafiły Citroen Berlingo ELectric i Peugeot Partner Electric.

W 2012 i 2015 roku Citroen przeprowadził modyfikacje modelu. Wśród wprowadzonych elementów warto wyróżnić: system Active City Brake (wspomagający unikanie stłuczek), kamery cofania oraz nowe wersje silników, a także poszerzona gama dostępnych barw.

Wygląd i wyposażenie Citroena Berlingo

Citroen Berlingo łączy w sobie nowoczesność, funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przestronny, praktyczny minivan świetnie sprawdzi się zarówno jako mały dostawczak, jak i rodzinny samochód osobowy. I choć producent zadbał o spójną i charakterystyczną stylistykę pojazdu, wygląd zdecydowanie ustępuje miejsca użyteczności.

Wewnątrz auta można znaleźć kilkanaście półek i schowków. W standardzie znajdują się dwie poduszki powietrzne, system zapobiegający blokowaniu kół oraz system wspomagający nagłe hamowanie. Lista wyposażenia jest długa i zależy od klasy pojazdów, w większości modeli dostępne są m.in. klimatyzacja i elektrycznie sterowane szyby. Polecamy również (https://www.autocentrum.pl/citroen/berlingo/)

Pozytywne opinie użytkowników

„Mały i zwinny samochód, dużo jeżdżę, a jak na razie obyło się bez awarii”, „auto całkiem nieźle radzi sobie na polskich drogach”, „wygodne i funkcjonalne wnętrze, tanie części”, „osobówka i ciężarówka w jednym, świetnie radzi sobie na trasie”, „zawieszenie bez zarzutów” – to tylko kilka przykładów komentarzy kierowców, jakie można znaleźć w internecie. Użytkownicy Citroena Berlingo chwalą sobie ten model przede wszystkim za ergonomiczność i komfort jazdy. Niewątpliwą zaletą samochodu jest też jego uniwersalna konstrukcja. Pozwala przewieźć zarówno ciężki towar, jak i pięcioosobową rodzinę ze sporym bagażem.

Tylna belka Citroen Berlingo

4,2/5 – (111 votes)