Citroen Berlingo jest samochodem osobowo-dostawczym należącym do segmentu kombivanów. Pierwsza generacja tego modelu produkowana była od 1996 roku i była jednym z pierwszych tego typu aut na rynku motoryzacyjnym. W aucie widać bardzo duże podobieństwo z innymi modelami koncernu PSA, zarówno elementy mechaniczne, jak i elementy wnętrza. Auto do tej pory produkowane w drugiej generacji.

Nadwozie Berlingo pierwszej generacji jest przestronne, zapewnia wygodną podróż pięciu pasażerom. Osoby siedzące na tylnej kanapie będą raczej rozczarowane, ponieważ kanapa została zaprojektowana z myślą o mniejszym komforcie niż w samochodach osobowych. Auto w 2002 roku przeszło facelifting. Nowe kształty widać przy reflektorach, zderzakach czy desce rozdzielczej. W 2003 roku Citroen wydał wersję terenową tego modelu X-TR. Wyróżniała się ona powiększeniem o 15mm prześwitu, samoblokującym mechanizmem różnicowym oraz zastosowaniem dodatkowej płyty pod podwoziem.

Auto jest bardzo popularne na polskim rynku, ale jako auto ciężarowe. Części do tego modelu dostępne są praktycznie od ręki w każdej hurtowni motoryzacyjnej. Niestety pierwsza generacja nie obyła się bez wad i tutaj możemy na pierwszym miejscu wymienić tylną oś – tzw. tylna belka stosunkowo często ulega uszkodzeniu. Najbardziej charakterystycznym objawem tej usterki jest obniżenie się tyłu samochodu na jedno z kół. Przy dłuższej nieuwadze lub zbyt długim użytkowaniu uszkodzonego w ten sposób pojazdu, jego tył całkowicie się obniża. Opony potrafią w niektórych przypadkach ocierać o nadkola, co uniemożliwia jakąkolwiek podróż.

Na szczęście w naszym kraju jest taki serwis jak nasz, który zajmuje się profesjonalną regeneracją, naprawą tylnej belki w Citroenie Berlingo. Na poczekaniu nasz serwis jest w stanie wymienić taką belkę na nową w 2h. Udzielamy przy tym gwarancji na kolejne 3 lata. Regeneracja tylnej belki w tym modelu zdarza się bardzo często. Większość Berlingo w naszym kraju to samochody wykorzystywane jako dostawcze, a tym samym są bardziej niż inne auta narażone na przeładowanie. To sprawia, iż naprawa tylnej belki odbywa się średnio co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Zobacz również: naprawa tylnej belki w innych modelach Citroena